W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych laptopy są małe i mogą zawierać funkcje, których zwykłe zestawy komputerowe nie mogą mieć. Wbudowana kamera, głośniki, Bluetooth, WiFi,i podczerwień należą do funkcji, które normalnie nie znajdziesz w komputerach stacjonarnych.

Wszystkie te opcje po dodaniu do komputera stacjonarnego wymagają indywidualnych zakupów i ręcznej instalacji, zarówno samego sprzętu jak i oprogramowania. Czy uważasz, że laptopy mogą działać wolniej w porównaniu z komputerem stacjonarnym, biorąc pod uwagę wielkość i wagę laptopa? Na pewno nie są one gorsze od komputerów tradycyjnych. Choć występują w mniejszych rozmiarach, to nie ma to wpływu na ich sprawność i jakość działania.

Jeśli Intel Core Duo można używać do uruchamiania komputerów stacjonarnych, to może go również stosować do uruchamiania komputerów przenośnych. Rozmiar ma właściwie znaczenie, ale nie na wydajność. Laptopy mogą również zaoszczędzić sporo energii. Wyświetlacz w laptopie nie wymaga tyle energii aby działał, w porównaniu do monitorów CRT lub LCD w komputerach stacjonarnych.