Najbardziej zawodnym elementem w laptopach jest bateria. Nie da się zupełnie zapobiec jej zużywaniu, powodującemu stopniowe zmniejszenie jej pojemności. Można jednak przedsięwziąć pewne kroki, które proces ten spowolnią, a nam pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy koniecznych do kupna nowej baterii. Po pierwsze, nowoczesnych baterii nie należy formatować. Nawyk zupełnego rozładowania baterii, a następnie długiego jej ładowania może wręcz takiej baterii zaszkodzić.

Optymalnie,
powinno się ją ładować, gdy zostanie ona opróżniona do około 10% pojemności. Co więcej, bateria litowa źle znosi także długotrwałe pozostawianie jej w trybie ładowania. Uwaga ta nie dotyczy jednak baterii niklowych, które faktycznie należy początkowo sformatować, a następnie czynność ta powtarzać raz w miesiącu. Zalecane jest, by laptopy w czasie pracy były odłączane od zasilania zewnętrznego. Również to może pomóc zwiększyć żywotność ich baterii.


Bateria
nie może się przegrzewać. Niektórzy producenci zalecają, by wyjmować baterięz komputera, jeśli ma być on podpięty do zasilania zewnętrznego na dłużej, niż dwa tygodnie. Wyjętą baterię należy przechowywać w miejscu możliwie najsuchszym, a ponadto trzeb pamiętać, by przed wyjęciem bateria nie była naładowana więcej, niż do połowy. Ważne także, by laptopy ładowane były przez odpowiednie zasilacze. Zaleca się, by używać tych dołączonych przez producenta komputera. Zapobiegnie to niszczeniu baterii przez niskiej jakości zasilacze. Podczas codziennego korzystania z laptopa warto pamiętać, że korzystanie z Internetu, oglądanie filmów oraz zwiększanie jasności ekranu powoduje dużo większe zużycie energii, niż praca w trybie oszczędnym.