Kiedy wiesz jak powinien z zewnątrz wyglądać Twój laptop, nadszedł czas na to, aby zastanowić się, co chcesz zobaczyć w środku. Jeśli kupujesz laptopa tylko do korzystania z programów, takich jak Microsoft Office, przeglądarki internetowej i YouTube, to nie będziesz potrzebować dużo mocy obliczeniowej. Laptopy na detalicznym rynku są najczęściej wyposażone w system operacyjny Windows 7, w odróżnieniu od swoich kilkuletnich odpowiedników, wyposażonych w system Vista.

 

Jest to dobry punkt odniesienia, aby ustawić minimalne wymagania dla systemu. Będzie to pamięć RAM 4GB, najlepiej DDR3, dwurdzeniowy procesor (najlepiej unikać serii Intel Celeron), a następnie dysk twardy. Jego pojemność będzie zależała od tego, ile danych masz zamiar przechowywać na komputerze. Zazwyczaj dyski mają pojemność od 250 – 500GB. Najlepiej celować w kupno takiego laptopa, którego dysk mieści się w wyżej wypisanych pojemnościach.

Jeśli planujesz do korzystania z bardziej wymagających programów, takich jak oprogramowanie do edycji grafiki, oprogramowanie do edycji muzyki, czy cokolwiek innego co będzie powodować intensywne obciążenie systemu, potrzebny ci będzie silniejszy procesor.